Drevená podlaha: Čo by ste pri výbere mali vedieť?

Späť na všetky články Novinky /  14. apríla 2023 /  Bausad
drevena podlaha

Drevo ako materiál pozná človek od nepamäti. Jeho využitie v interiéri nemá skoro vôbec obmedzenia, podlahy nevynímajúc. Vždy bolo aj bude inšpiráciou pri výrobe “nových a lepších” podlahových materiálov. Na rozdiel od mnohých iných ide o prírodný, recyklovateľný, a obnoviteľný zdroj, ktorý je na pocit hneď rozpoznateľný a nezameniteľný. Nehovoriac aj o jeho benefitoch na celkové zdravie domácnosti, keďže nezhromažďuje prach ani iné alergény. Aj o tom sme už písali samostatný zaujímavý článok.

Za posledných niekoľko desiatok rokov prešli drevené podlahy dlhú cestu. Výrobcovia prinášali mnoho štýlov a úprav dreva, nové (pre niekoho exotické) dreviny, zaujímavé farby či vzory, či rôzne hrúbky a šírky jednotlivých drevených lamiel. Preto sa v súčasnosti môžeme stretnúť s mnohými pojmami a názormi, ktoré sú často spájané s drevenými podlahami. Avšak, mnohokrát sú nesprávne interpretované alebo ne/pochopené. Poďme sa pozrieť na zopár tém, ktoré stoja za zmienku. 

Aké typy drevených podláh sú v súčasnosti dostupné na trhu?

Navzdory mnohým módnym trendom, je najobľúbenejšou drevinou bezkonkurenčne dub. Či už v jeho prirodzenej podobe ako masívny (solídny) kus dreva alebo vo forme vrstvenej podlahy. Práve toto rozdelenie nie je mnohým ľuďom známe a hádžu všetky podlahy k masívnym alebo tzv. dýhovaným parketám. Pritom existuje mnoho variant medzi tým a každá má svoje špecifiká a vlastnosti, na ktoré je dobré prihliadať pri výbere aj inštalácii.

Z toho vyplýva, že drevené podlahy rozlišujeme masívne a vrstvené. 

Masívna podlaha

Masívna podlaha je tvorená v celej hrúbke jedným drevom (najčastejšie dub, buk, borovica, tík a iné). Takýto kus lamely môže byť v surovom stave, t.j. bez povrchovej úpravy alebo už povrchovo upravené. Tiež sa môžeme stretnúť s rôznymi dĺžkami takých lamiel. V minulosti to boli malé formáty, ktoré sa ukladali do rôznych mozaiok alebo stromčekových vzorov, v súčasnosti sa stretneme aj s dlhými formátmi prevažne rustikálnejšieho charakteru. 

Masívne podlahy sú charakteristické svojim vzhľadom – často sa objavujú aj malé výškové/rozmerové rozdiely na spojoch, lamely majú často rôznu dĺžku, pochôdzna plocha je príjemná a teplá na dotyk. Vyznačujú sa dlhou životnosťou s možnosťou viacnásobnej renovácie či opravy. Avšak kvôli značným reakciám na teplo a vlhko nie sú častokrát vhodné na podlahové kúrenie. Ale aj tu existujú výnimky, kedy sa masívne podlahy môže inštalovať na podlahové kúrenie. Treba sa o tejto možnosti informovať u predajcu, hlavne preto, lebo nie každý predajca disponuje týmito podlahami. Je to skôr výnimka. Klienti ich často vyhľadávajú do chát alebo chaletov, ale nájdu si miesto aj v modernejších interiéroch. V súčasnosti dochádza k odklonu od masívnych podláh, hlavne z dôvodu úspory materiálu, resp. cene. 

Vrstvené podlahy

Vrstvené, alebo viacvrstvové podlahy, ako z pomenovania vyplýva, majú viaceho vrstiev a nie sú tvorené len jedným solídnym kusom dreva. Tieto sa ďalej delia na dvojvrstvové, trojvrstvové alebo dýhované. Horná nášľapná (pohľadová) vrstva je vždy tvorená tvrdým drevom v rôznej hrúbke v rozmedzí od cca 0,6mm –  4mm. Najčastejšie ide o dub, tiež jaseň, orech, buk, čerešňa, exotická jatoba a iné. Ostatné vrstvy si volia už jednotliví výrobcovia podľa preferencií – niektorí používajú drevenú preglejku, iní smrekové drevo, ďalší HDF dosku a pod. Takéto rôznorodé vrstvenie prináša v konečnom dôsledku zákazníkom možnosť vybrať si z viacerých hrúbok podlahy podľa želania či potreby. Platí, že čím hrubšia je vrchná nášľapná vrstva, tým je podlaha “mäkšia”, resp. je možnosť podlahu niekoľkokrát renovovať. Tenké dýhované podlahy vám túto možnosť nedajú, avšak na oplátku poskytujú odolnejší povrch.

Vrstvené podlahy teda zaručujú rozmerovú stabilitu dreva, preto sú obzvlášť vhodné na podlahové kúrenie. Poskytujú stále prírodný vzhľad, komfort na dotyk a tlmenie kročajového hluku. Takéto podlahy tvoria gro ponuky väčšiny predajcov. Je možné ich inštalovať bez väčších obmedzení do akejkoľvek miestnosti. Je vhodné sa ale vždy poradiť a informovať o možnostiach inštalácie – či celoplošne lepiť alebo položiť plávajúcim spôsobom,tiež informovať predajcu o zamýšľanom type podlahového kúrenia (viac k téme podlahového kúrenia sme písali samostatný článok) a v neposlednom rade, akú starostlivosť si pohlaha vyžaduje. 

Čo je triedenie dreva a aký to má význam?

Zjednodušene povedané ide o vzhľad dreva. Je to to prvé, čo si na podlahe všímame. Niekto má rád hladké lamely bez výraznej kresby s minimom sukov, druhému nevadia občasné suky alebo trhlinky, iný zas preferuje rustikálne podlahy s výraznou kresbou. U dreva sú možné viaceré prevedenia, tiež je možné sa stretnúť s mnohými pomenovaniami a označeniami v závislosti od výrobku. Uvediem jednoduchý príklad:

Čisté triedenie dreva /triedenie A/ premium – malo by ísť o podlahy s jemnejšou kresbou, suky o veľkosti pár milimetrov alebo žiadne, bez trhlín, bez dierok od hmyzu, s malými farebnými rozdielmi medzi lamelami. Podlahy takéhoto triedenia majú vyššiu cenu. 

Jemne rustikálne triedenie /triedenie AB/ natural – malo by ísť o podlahy s prirodzenou kresbou dreva, s väčšími sukmi, ktoré môžu byť aj tmelené, môže sa vyskytovať aj jemné tmelené prasklinky, dierky od hmyzu, väčšie farebné rozdiely medzi jednotlivými lamelami. 

Rustikálne triedenie/triedenie B/ – podlahy majú výraznú kresbu, suky s veľkými prasklinami, výrazné rozdiely medzi jednotlivými lamelami, vyskytujú sa aj beľové časti. 

Treba mať na pamäti, že triedenie dreva si určuje každý výrobca sám a že triedenie dreva nie je to isté ako kvalita dreva. Tu nemožno dávať znamienko rovnosti. Pretože mnohokrát výrobcovia zámerne upravujú drevo do ešte rustikálnejšieho vzhľadz, zámerne ho postaršujú alebo opaľujú, aby docielili želaný efekt. Dokonca nie vždy platí, že čím je drevo krajšie a čistejšie, má byť zákonite drahšie. 

Akú povrchovú úpravu môže mať drevená podlaha?

V súčasnosti prevládajú podlahy s olejovou povrchovou úpravou, resp. s tvrdým voskovým olejom a podlahy lakované. Donedávna boli zastúpené viac práve lakované povrchy, avšak súčasné podlahárske oleje dokážu drevo výborne ochrániť a zaručiť tak jeho dlhú životnosť a typický charakter. 

Zjednodušene povedané, olej zvýrazňuje štruktúru a kresbu dreva, na dotyk je podlaha prirodzenejšia. Dochádza k rýchlejšej oxidácii dreva, t.j. zmene farby vplyvom vonkajších podmienoch (svetlo, vzduch, údržba) čo je ale prirodzený jav pri oleji aj laku a nie je možné ho zvrátiť. V prípade nejakých škrabancov je možnosť olejované podlahy jednoduchšie lokálne opravovať.

Lak na druhej strane podlahu lepšie chráni hlavne voči vode a nečistotám a pre niekoho sú takéto podlahy jednoduchšie na údržbu. S lokálnymi opravami to môže byť v tomto prípade trochu náročnejšie. 

Na záver iba dodáme, že navzdory širokým možnostiam je vždy dobré prísť do špecializovanej predajne, kde vás prevedú ponukou drevených podláh. Či chcete aby podlaha vyzerala luxusne ako v hoteli alebo s históriou ako z čias kráľov, či dynamicky ako v pivárni, všetko je možné. Aj napriek mnohým nepopierateľným benefitmom a vlastnostiam dreva si myslíme, že takáto podlaha nie je pre každého a je dobré mať informácie čo to obnáša. Základom všetkého je dobrý materiál od overeného dodávateľa, k tomu správna a odborná inštalácia, a potom vám podlaha bez pochyby vydrží dlhé roky. A ak sa k tomu pridá aj správna údržba o podlahu, zaručene bude dotvárať interiér a domov po generácie. 

Tím Bausad

Otváracie hodiny showroom

Po – Pia: 08:00 – 18:00
So: 09:00 – 13:00

Otváracie hodiny sklad

Po – Pia: 08:00 – 16:30
(výdaj / príjem)

Adresa prevádzky

BAUSAD spol. s r. o.
Rožňavská 1 (R1 Centrum)
831 04 Bratislava

Predajna