Akú podlahu zvoliť na podlahové kúrenie

Späť na všetky články Novinky /  11. apríla 2023 /  Bausad
podlahove kurenie

Podlahové kúrenie je aktuálne jedno z najobľúbenejších riešení vykurovania novostavieb, nie len rodinných domov ale aj bytov. A niet sa čomu čudovať, ide o elegantné, efektívne a flexibilné riešenie, ktoré je už takmer neodmysliteľnou súčasťou moderných domácnosti. 

Princíp podlahového kúrenia je v základe jednoduchý – výhrevné teleso zabudované priamo v/pod podlahou využíva veľkú plochu podlahy na rovnomerné odovzdanie tepla do miestnosti. Pre podlahu, resp. podlahovú krytinu predstavuje toto riešenie dodatočnú záťaž, na ktorú nie sú všetky krytiny vhodné uspôsobené. Či už z pohľadu efektivity prenosu tepla (vodivosti) ako aj z pohľadu životnosti podlahy. 

Podlahového kúrenia sa však v súvislosti s výberom podlahovej krytiny určite netreba obávať. Je vhodné sa o tom zmieniť predajcovi podláh, aký typ vykurovania plánujete alebo máte. Nakoľko ide skutočne o flexibilné riešenie vykurovania, pre ktoré je vhodná väčšina aktuálne používaných podlahových krytín, vrátane prírodných materiálov (kameň, keramika, drevo, korok) ako aj umelých materiálov (laminát, vinyl). Vyskytujú sa aj tu určité špecifiká, na ktoré treba dbať pri výbere podlahy. 

V tomto článku vám ich priblížime zopár, aby ste z vášho vybraného riešenia získali čo najviac.

Začnite s výberom podlahovej krytiny ešte pred samotnou inštaláciou podlahového kúrenia

Toto vám umožní prispôsobiť inštaláciu podlahového kúrenia konkrétnym vlastnostiam budúcej podlahovej krytiny. Konkrétne hovoríme o rozdielnych parametroch tepelného odporu a vodivosti jednotlivých materiálov a typov krytín, ktoré budú v jednotlivých miestnostiach nainštalované. Na základe týchto parametrov je možné prispôsobiť dĺžku a hustotu tepelných telies – v praxi síce nemusí ísť o veľké rozdiely, no aj malá optimalizácia systému môže priniesť úspory alebo zvýšenie funkčnosti. 

Nebojte sa, v tejto fáze nie je potrebné mať zvolenú konkrétnu podlahu. Treba mať však minimálne predstavu, aký typ podlahy bude chcieť v danej miestnosti použiť, a s odborníkom si prejsť jej vhodnosť s ohľadom na využitie a účel.

Neobávajte sa prírodných materiálov

Najčastejšie používané prírodné materiály pre podlahové krytiny majú výborné parametre tepelnej vodivosti a taktiež si hravo poradia so zvýšenou teplotou. Z pohľadu tepelnej vodivosti sú najideálnejšími materiálmi kameň a keramika. Tieto materiály sa zahrievajú a začnú odovzdávať teplo do miestnosti najrýchlejšie. Na druhej strane, vhodné je aj drevo, čo je materiál z ktorého majú najčastejšie ľudia obavy. Drevo je síce horším vodičom tepla ako kameň alebo keramika, zároveň však podstatne dlhšie prijaté teplo udržuje a aj po vypnutí kúrenia je miestnosť a podlaha dlhšie teplá. Možno aj práve preto sa teší veľkej popularite, a vďaka svojmu vzhľadu a príjemnému pocitu na dotyk a chodenie ho uprednostňuje čoraz viac zákazníkov. 

Ale pozor, pri výbere drevenej podlahy na podlahové kúrenie treba byť obozretný, nakoľko medzi jednotlivými druhmi môžu byť pomerne veľké rozdiely. Tu už vstupuje viacero premenných, ako sú hrúbka, použité dreviny alebo vrstvenie. V tomto prípade je rozhodne najlepší postup poradiť sa pri výbere so špecializovaným predajcom. 

Hľadajte podlahovú krytinu s čo najmenšou hrúbkou

Jednoducho povedané, menšia hrúbka materiálu bude teplu vytvárať menší odpor. Ak teda chcete maximalizovať efektívnosť vášho podlahového kúrenia, zvolte radšej podlahovú krytinu s menšou hrúbkou. Priveľmi hrubá podlaha bude nielen menej efektívna z pohľadu vodivosti tepla, ale bude aj viac “trpieť” pri zmenách teploty, nakoľko viac materiálu znamená väčšiu zmenu objemu s meniacou sa teplotou. 

Uprednostnite lepenie pred podložkou

Podložka alebo iná dodatočná vrstva pod podlahou predstavuje pridanú bariéru, ktorú musí teplo z výhrevného telesa prekonať by sa dostalo tam, kde ho chcete. Preto uprednostnite lepené podlahy, ktoré budú z tohto pohľadu výrazne efektívnejšie. Okrem toho získate aj na životnosti. Ak ale lepenie podlahy nie je z nejakého dôvodu možné, určite siahnite po špeciálnych podložkách prispôsobených pre použitie s podlahovým kúrením. 

Buďte obozretný ak zvažujete laminát

Laminát sa síce radí ako jeden z vhodných materiálov pre podlahové kúrenie, no nie je to ideálna voľba. Medzi hlavné dôvody patria o niečo vyšší tepelný odpor a možná nižšia životnosť materiálov. Aj tu sú však veľké rozdiely medzi jednotlivými druhmi a výrobcami. Preto ak skutočne chcete laminát aj napriek spomenutým rizikám, najlepšie je poradiť sa priamo so špecializovaným predajcom. Z pohľadu vhodnosti pre podlahové kúrenie je výborná alternatíva vinylová, resp. kompozitná podlaha, ktorá je vo všeobecnosti svojimi vlastnosťami vhodnejšia ako laminát.

Na záver iba spomenieme, aby ste sa so správnym výberom podlahy pre podlahové kúrenie zbytočne netrápili samy. Je dobré mať o téme základný prehľad, no určite sa poraďte s odborníkmi, ktorí vám určite ochotne pomôžu. Ušetrí vám to čas, námahu a pravdepodobne aj peniaze, nakoľko odborným výberom získate riešenie so správnymi technickými parametrami a vy si môžete s pokojom užívať vaše nové bývanie.

Tím Bausad

Otváracie hodiny showroom

Po – Pia: 08:00 – 18:00
So: 09:00 – 13:00

Otváracie hodiny sklad

Po – Pia: 08:00 – 16:30
(výdaj / príjem)

Adresa prevádzky

BAUSAD spol. s r. o.
Rožňavská 1 (R1 Centrum)
831 04 Bratislava

Predajna