Vinylová podlaha - jej vlastnosti a využitie  

Späť na všetky články Novinky /  30. novembra 2023 /  Bausad
Floorify-F018-Cider-blog-title

Vinylová podlaha patrí medzi najvyhľadávanejšie napodobeniny drevenej podlahy. Ponúka sa v širokej škále farieb, vzorov a veľkostí.  

V súčasnosti majú ozaj široké uplatnenie, a viete ich položiť hádam do každej miestnosti – od obývačky až po kúpeľňu, vertikálne aj horizontálne. S ohľadom na danú miestnosť je vhodné prispôsobiť aj spôsob inštalácie, ale fantázii sa medze nekladú.  

Ako každá podlaha, aj tá vinylová má svoje výhody aj nevýhody.  

Medzi hlavné výhody treba vyzdvihnúť jej 100% odolnosť voči vlhkosti, čo ju robí vhodnou na použitie do kúpeľne či kuchyne, či do iných miestností, kde sa podlaha často vystavuje zvýšenému kontaktu s vodou. Vinylová podlaha je pocitovo mäkká, teplejšia a pohodlná pri chôdzi, čo môže byť pre mnohých príjemnejšie, v porovnaní s tvrdšími podlahovými materiálmi ako sú laminát alebo dlažba. 

Nevýhodou vinylovej podlahy vnímame v tom, že nemajú takú dlhú životnosť, ako napr. drevo alebo dlažba. Je pomerne citlivá na extrémne výkyvy teplôt, čo môže viesť k jej deformáciám a poškodeniu materiálu.  

Preto je obzvlášť dôležité prihliadať na parametre jednotlivých druhov vinylových podláh. Je na mieste prejsť si s predajcom niekoľko dôležitých oblastí, ako napríklad aký typ kúrenia sa v miestnosti vyskytuje, akú veľkú plochu podlahovej plochy chcete pokryť vinylom, do akého typu miestnosti sa bude pokladať a podobne.  

Priblížime vám v skratke najbežnejšie druhy vinylu a jednoduché delenie, s ktorým sa môžete stretnúť. V zásade sú dostupné tenké lepené podlahy alebo o niečo málo hrubšie plávajúce – známe pod názvom klikové (klik systém spájania lamiel ako napr. pri lamináte). Pozrieme sa na jednotlivé druhy: 

1. Vinylové metrážne podlahy  

Známejšie označenie je PVC (Poly Vinyl Chlorid), z ktorého základu pochádza aj názov vinyl. Jedná sa o mäkčené podlahy v roliach, ktoré sa najčastejšie vyrábajú v šírke 2m, 3m, 4m, 5m. Metrážne vinylové podlahy môžeme ďalej rozdeliť na akustické, ktoré tlmia kročajový a priestorový hluk, protišmykové, športové, antistatické či antibakteriálne.  

2. Lepené vinylové dielce 

Sú známe pod skratkou LVT (Luxury Vinyl Tiles). Jedná sa o 2 až 3 mm hrubé lamely v rôznych prevedeniach ako je imitácia dreva, dlažby a kameňa. Lamely sa inštalujú lepením, majú vysokú rozmerovú stabilitu, mechanickú odolnosť s dlhou životnosťou. Vyznačujú sa dobrými zvukovo izolačnými vlastnosťami a sú veľmi variabilné (dokáže sa kombinovať viacero farebných odtieňov naraz). LVT podlahy sú mierne ohybnejšie, počas chôdze sú mäkšie. Pri novších prevedeniach nájdete túto podlahu už aj v zámkovom spoji, kde je možná aj inštalácia bez použitia lepidla. 

3. Plávajúce vinylové podlahy 

Najčastejšie sa vyskytujúce a najvyhľadávanejšie. Tieto podlahy majú podobnú konštrukciu ako ich tenké lepené verzie. S tým rozdielom, že nosná vrstva je podstatne silnejšia a po obvode je zámkový spoj, spomínaný klik. 

Pri plávajúcich vinylových podlahách sa môžete ešte stretnúť s podskupinou: 

  • Rigidné (pevné, tvrdené) a SPC (Stone Plastic Composite/Core) podlahy, ktoré sú približne 4-6 mm hrubé. Nosná doska je tvorená z jednej až viacerých vrstiev (prevažne) minerálnych látok. Takáto podlaha sa kladie na špeciálnu podložku, ktorá má proti sklzovú, u niektorých výrobcov aj priľnavú vrstvu, ktorá stabilizuje podlahu. Niektorí zas ponúkajú podlahu s už integrovanou podložkou priamo z výroby. Zväčša ide o penovú alebo korkovú podložkou. Tento ucelený systém podlahy s podložkou si mnoho zákazníkov pochvaľuje a začína byť už celkom bežným artiklom u mnohých dodávateľov. 
  • Vinylová podlaha na HDF nosiči. Ide o rovnakú nosnú dosku akou disponujú laminátové podlahy. Akurát s tým rozdielom, že nášľapnú vrstvu netvorí laminát, ale vinyl. Ide teda o vinylovú podlahu nalepenou na HDF doske s vyfrézovaným zámkovým spojom. Konštrukčne patrí k „vyšším“ vinylovým podlahám o celkovej hrúbke cca 9,5mm.  

Údržba a čistenie vinylovej podlahy si nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Pre zachovanie vzhľadu a trvanlivosti sa odporúča niekoľko tipov – pravidelná údržba, vysávanie a vytieranie prachu a nečistôt, používanie vhodných čistiacich prostriedkov, ktoré sú určené pre vinylové podlahy. Treba sa vyhnúť používaniu agresívnych chemikálii, ktoré by mohli poškodiť povrch podlahy. Dôležité je dodržiavať pokyny výrobcu konkrétneho typu vinylovej podlahy, ktorú máte nainštalovanú. 

Ak aj pri iných podlahách, všetky pohyblivé časti nábytku je dobré mať podlepené filcovými podložkami, aby sa zabránilo poškriabaniu podlahy. Samozrejmosťou by mala byť ochrana pred vysokými teplotami a vyvarovanie sa nevhodnému/nadmernému zaťaženiu podlahy nábytkami, ktoré môžu následne viesť k jej deformáciám.  

V prípade, že vinylová podlaha je pre vás to správne riešenie, neváhajte navštíviť našu predajňu Bausad, a tím odborníkov vám poradí to najlepšie riešenie pre vás. 

Otváracie hodiny showroom

Po – Pia: 08:00 – 18:00
So: 09:00 – 13:00

Otváracie hodiny sklad

Po – Pia: 08:00 – 16:30
(výdaj / príjem)

Adresa prevádzky

BAUSAD spol. s r. o.
Rožňavská 1 (R1 Centrum)
831 04 Bratislava

Predajna