Čistenie a údržba drevenej podlahy

cistenie podlahy

Vlastniť drevenú podlahu je ako mať investíciu, o ktorú sa treba náležite starať. Ale zaručene bude prinášať úžitok a radosť dlhé roky. 

Mnohým ľuďom sa môže zdať starostlivosť, a celkovo život na drevenej podlahe ako náročné. Nie tomu celkom tak. Práve každodenná/týždenná údržba by mala byť striedma. Pri dreve platí dvojnásobne, že čím menej vody, tým lepší výsledok. Pekne po poriadku.

Na zametanie bežných denných nečistôt a prachu poslúžia suché (alebo mierne vlhké) utierky z mikrovlákna. Vyberajte ale tie, ktoré sú na to určené. Aj metla je dobrý pomocník, ale ak chcete byť efektívny pri čistení – nemali by ste dvíhať mop/metlu z podlahy. Vyhnete sa poškodeniu a nečistoty ostanú zachytené v utierke. 

Na týždennej báze môžete podlahu povysávať, čím sa dostanete aj na horšie prístupné miesta, kde metla alebo mop nedosiahnu. Voľte nadstavec s mäkkou kefou, skontrolujte prípadne aj kolieska vysávača, či tam nie sú zachytené nečistoty, ktoré by mohli podlahu poškodiť. Následne nastriekajte prípravok určený na starostlivosť o drevené podlahy a vytrite. Pri pravidelnej údržbe sa neodporúčajú prostriedky, ktoré je potrebné riediť vo vode. Predsa len, voda s drevom nie je dobrá kombinácia. Ideálne sú preto čističe a prostriedky pripravené k okamžitému aplikovaniu na podlahu, bez potreby ich ďalšieho riedenia.

Ak máte prípravok, ktorý sa riedi vo vode, dbajte na dostatočné vyžmýkanie mopu. Pretože zbytočne veľké množstvo vody podlahu môže vážne poškodiť – poškodí sa jej ochranná vrstva, môže sa vyduť, zosivieť, bude náchylnejšia na vpíjanie iných tekutín a nečistôt.

Niektorí výrobcovia odporúčajú pre dodatočnú ochranu a odolnosť aplikovať každé cca 3 mesiace leštenky (na lakované podlahy) alebo osviežovače (na olejované podlahy), resp. laminátové či vinylové podlahy. Leštenka vyhladzuje ochrannú vrstvu podlahy a vyplňuje mikroskopické ryhy. Jej aplikácia je nenáročná. So správnymi prípravkami ju zvládnete s minimálnym úsilím. Odporúčame siahnuť na produkty na to špeciálne určené, aby ste sa vyhli škvrnám, šmuhám alebo iným neželaným vadám. 

Krokom navyše v starostlivosti o drevené podlahy v porovnaní s inými, je obnovenie povrchovej úpravy a hĺbkové čistenie. Zvyčajne sa odporúča v rozmedzí 3-5 rokov. Ale je to veľmi individuálne v závislosti a (vy)užívania podlahy, od intenzity čistenia, od požiadavky na vzhľad a podobne. Drevo starne do krásy. Sú klienti, ktorí tento krok odkladajú čo najdlhšie. Pri olejovaných podlahách je potrebné vrstvu oleja podlahe prinavrátiť, pretože to jediné chráni aj hlbšie vrstvy dreva. Pri lakovaných podlahách je to na voľbe zákazníka. Ak nie je výrazne poškodená vrchná vrstva laku, tak lak drevo dostatočne ochraňuje dlhé roky bez potreby jeho obnovy. Naopak, poškodený lak sa musí celoplošne zbrúsiť a znova aplikovať. Toto je už práca pre profesionálov s potrebným vybavením a skúsenosťami. 

Ak nepatríte k ľuďom, ktorí pri upratovaní relaxujú, budete patriť k väčšine, ktorá si rada prácu zjednodušuje a zefektívňuje. So správami prípravkami a pravidelnosťou pri údržbe, to bude hračka. Tajomstvo je nenechať zbytočne hromadiť nečistoty, zamiesť ich, rozliate tekutiny čo najskôr odstrániť a podlahu prípade vytrieť. Hlavne nezabudnúť, príliš veľké množstvo vody podlahe škodí. 

Ak chcete vedieť ešte viac typov ohladne starostivosti o podlahu, prečítajte si nás starší článok Správna údržba a čistenie podlahy: 7 základných rád pre dlhú životnosť

Otváracie hodiny showroom

Po – Pia: 08:00 – 18:00
So: 09:00 – 13:00

Otváracie hodiny sklad

Po – Pia: 08:00 – 16:30
(výdaj / príjem)

Adresa prevádzky

BAUSAD spol. s r. o.
Rožňavská 1 (R1 Centrum)
831 04 Bratislava

Predajna