Dýhované podlahy – áno či nie?

Späť na všetky články Novinky /  2. novembra 2023 /  Bausad
dyhovana podlaha

Keď prišli na trh prvé podlahy s dýhovanou nášľapnou vrstvou, spôsobilo to malú revolúciu. Spájali v sebe mnoho z výhod laminátu a vďaka drevu pôsobili zároveň teplo a príjemne. Doteraz sú názory na tento typ podláh rozdielne. Jedny na nich nedajú dopustiť, iní jej nevedia prísť na chuť. Je však nespochybniteľné, že zažívajú malý comeback, dokonca s omnoho lepšími vlastnosťami. No nebudeme predbiehať, poďme si ich trochu priblížiť. 

Zaraďujeme ju k dreveným vrstveným podlahám, ktoré sú kombináciou pevnej HDF nosnej dosky (doska s vysokou hustotou vlákien) a hrejivej drevenej dýhy hrúbky cca 0,6mm. Vďaka drevu majú podlahy jedinečný dizajn, ktorý sa neopakuje na žiadnej ďalšej doske, a zároveň poskytujú pevnosť a odolnosť laminátu. Napríklad v porovnaní s drevenou vrstvenou podlahou, ktorá má nášľapnú vrstvu dreva 2mm a viac, pád niektorých predmetov v domácnosti alebo príliš ťažké nábytky, môžu zanechať nepeknú priehlbinu, ktorú zväčša nie je možné jednoducho opraviť. Čo sa pri dýhovaných podlahách deje len zriedka.  

Častokrát majú nízku konštrukčnú výšku, t.j. okolo 7mm, 9mm, 10mm (v závislosti od výrobcu) – sú priam ideálnou voľbou na podlahové kúrenie. Tiež veľmi časti nahrádzajú pri renováciách interiéru pôvodné laminátové podlahy. Okrem iného, na ich výrobu sa spotrebuje podstatne menej dreva ako pri tradičných drevených podláh. Z hľadiska ekologického alebo ekonomického, môžu predstavovať veľmi atraktívny produkt. Spravidla majú aj nižšiu cenu v porovnaní s tradičnou drevenou podlahou.  

Systém inštalácie je veľmi jednoduchý. Spájajú sa pomocou klikového (zámkového) spoja, takže montáž je pomerne rýchla a nenáročná. Ak sa rozhodnete ich ukladať plávajúcim spôsobom na podložku alebo celoplošne lepiť, zámkový spoj zaručuje pevnosť a stabilitu podlahy v oboch prípadoch. Drvivá väčšina našich klientov preferuje práve plávajúci spôsob pokládky.

Pre mnohých sú veľmi atraktívne práve vzhľadom, nakoľko výrobcovia ponúkajú mnoho verzií v čistej selekcii dreva. Tzn. málo hrčiek či sukov, príjemné farebné rozdiely jednotlivých dosiek, prirodzenejšie kresby dreva a podobne. Samozrejme, v ponuke sú aj rustikálnejšie verzie, so zdravými pevnými hrčami či drobnými prasklinami. Ale je to skôr výnimka a rustikálnosť nie je až taká silná ako pri niektorých tradičných drevených podlahách. Najčastejšie je zastúpená práve dubová dýha, ktorá sa farebne najlepšie upravuje a je odolná. Farebná škála je naozaj široká od jemných bielených odtieňov, cez prirodzené farby dubu až po sivé či tmavé odtiene. Občas nájdeme v ponuke aj orechovú dýhu, či exotickejšie dreviny ako jatobu alebo bambus.  

Finálna povrchová úprava je najbežnejšia lakovaná. Matný alebo supermatný lak, ktorý vyzerá niekedy na nerozoznanie od oleja. Kartáčovanie či kefovanie ako ďalšia povrchová úprava umocňuje ešte prirodzenejší pocit a vzhľad dreva. Pomaly prichádzajú na trh aj olejované druhy dýhovaných podláh, no zatiaľ sú viac zastúpené práve tie lakované. Lak sa javí ako dobrá ochrana a poskytuje podlahe vhodnú odolnosť, aj jednoduchú údržbu.

V súčasnosti sú na trhu dostupné aj také druhy dýhovaných podláh, ktoré majú vodeodolný či samotný povrch alebo aj nosnú HDF dosku. Vďaka tomu nachádzajú ešte lepšie uplatnenie v kuchyniach alebo v priestoroch, ktoré sú častejšie umývané, ošetrované aj namáhané. Rôzne vylepšenia ako integrovaná podložka na každej lamele alebo impregnované spoje, z nich robia tak trochu hybridov vo svete drevených podláh. Nehovoriac o tom, že je celkom bežné nájsť takéto podlahy v úžasných dĺžkach vyše 2 metrov ale aj obľúbené formáty na inštaláciu do rybej kosti (tzv. herringbone). 

Napadne vám možno otázka, kedy potom uvažovať nad inou podlahu a pre koho nie sú úplne vhodné? V zásade pri správnej voľbe druhu aj výrobcu dýhovanej podlahy vám vydržia dlhé roky. Pokojne aj dlhšie ako niektoré druhy laminátovej podlahy. No ak vediete aktívny život doma, máte domácich miláčikov rovnako aktívnych ako vy, treba myslieť hlavne na to, že v prípade zásadnejšieho poškodenia, ju nie je možné renovovať (ako to býva pri drevenej podlahe s vyššou nášľapnou vrstvou). Tiež môže mať „klopkavejší“ zvuk, ktorý sa dá veľmi výrazne potlačiť správnou voľbou podložky. 

Ak ešte váhate či je alebo nie je dýha to pravé pre vás, radi vás privítame u nás v Bausad a poskyneme bližšie detaily o tejto podlahe. Mnohých presvedčili ich pozoruhodné vlastnosti a zároveň prírodný charakter. A my im predpovedáme dobrú budúcnosť.  

Otváracie hodiny showroom

Po – Pia: 08:00 – 18:00
So: 09:00 – 13:00

Otváracie hodiny sklad

Po – Pia: 08:00 – 16:30
(výdaj / príjem)

Adresa prevádzky

BAUSAD spol. s r. o.
Rožňavská 1 (R1 Centrum)
831 04 Bratislava

Predajna