Správna údržba a čistenie podlahy: 7 základných rád pre dlhú životnosť

Spravna udrzba podlah - dlhsia zivotnost

Každodenné chodenie, vystavovanie rôznym námahám a nečistotám, ktoré si prinesieme z vonku, občasné nehody s vodou, potravinami, detskými farbami, domáce zvieratá či aktívny život… Dáte nám za pravdu, že podlahy sú najviac namáhané konštrukcie v interiéri, a teda dochádzka k ich rýchlejšiemu opotrebeniu v porovnaní s inými prvkami. 

Preto pri správnej a pravidelnej údržbe je možné podstatne predĺžiť, resp. zachovať kvalitu, odolnosť, vzhľad a docieliť tak aj dlhšiu životnosť podlahovej krytiny. Nehovoriac o udržaní čistého a zdravého vnútorného prostredia.

Mnoho ľudí nepripisuje údržbe až takú dôležitosť, a ako by jeden povedal: „Stačí predsa vedro vody, nejaké mydlo a mop. Čo by sa takto dalo pokaziť?“ Pomerne veľa. Preto uvedieme niekoľko všeobecných zásad, ako má správna údržba a čistenie podlahy vyzerať.

Všeobecné zásady pre zachovanie dlhšej životnosti a vzhľadu podláh

1. Nepodceňujte prvé čistenie po montáži

Dôkladné odstránenie hrubých nečistôt a prachu metlou s mäkkou kefou, mopom z mikrovlákna alebo vysávačom s mäkkým nadstavcom. Podlahu následne vyčistite vodou a prípravkom určeným na daný typ podlahy, ktorý doma máte. Postup opakujte aspoň dvakrát, resp. pokiaľ voda nezostane čistá. Pozor na premočenie podlahy. Medzi jednotlivými umývaniami nechajte podlahu prirodzene vyschnúť a mop vždy dobre vyžmýkajte. 

2. Zabezpečte si čistiace rohože / čistiace zóny

Zabránite tak nanoseniu nečistoty, vody, piesku, kamienkov, a pod. z vonku. Ideálne je umiestniť takéto rohože ku všetkých vchodom.

3. Nepoužívajte prípravky, ktoré nie sú určené na čistenie podláh

Napríklad ocot, agresívne čistiace prostriedky či rozpúšťadlá, drsné kefy či nevhodné nadstavce na vysávač. Ani univerzálne čističe nemusia plniť účel. Môžu obsahovať látky, ktoré nerešpektujú PH danej podlahy, môžu ju vysušiť alebo môže byť podlaha po ich použití klzká.

4. Menej vody = viac úžitku

Vo všeobecnosti platí, že akékoľvek podlahy nie je vhodné vystavovať nadmernému premočeniu, tzn. umývanie príliš mokrým mopom / handrou, resp. ani časté umývanie nie je úplne ideálne. Obzvlášť si treba dávať pozor pri drevených či laminátových podlahách, kde sa môžu podlahy vyduť alebo sa inak deformovať.

5. Použite ochranné podložky pod nábytok

Či už plstené, korkové, gumené (tu pozor však pri vinyle / PVC, svetlom dreve – pri dlhom používaní môžu spôsobiť zafarbenie podlahy) – umiestnite ich na spodnú časť nábytku a stoličiek. Plstené podložky sa odporúča pravidelne vymieňať, pretože priťahujú nečistoty a môžu byť zdrojom škrabancov. 

Na kancelárske stoličky namontujte mäkké kolieska alebo použite vhodnú podložku.

6. Včasné odstránenie škvŕn

Ak sa vám na podlahu dostane nejaká škvrna, čo najrýchlejšie ju odstráňte. Nečistoty, ako sú kvapky vody, jedla alebo oleje, by sa nemali nechať dlho na povrchu podlahy, pretože by mohli spôsobiť trvalé poškodenie.

7. Pravidelná a periodická údržba

Pravidelnosť sa myslí odstránenie každodennej nečistoty vhodným spôsobom. Periodická údržba predstavuje napríklad „sezónne“ oživenie vinylovej/laminátovej podlahy politúrou, aplikovanie (údržbového) oleja/vosku na drevenú podlahu, či impregnácia a olejovanie drevenej terasy. 

Otváracie hodiny showroom

Po – Pia: 08:00 – 18:00
So: 09:00 – 13:00

Otváracie hodiny sklad

Po – Pia: 08:00 – 16:30
(výdaj / príjem)

Adresa prevádzky

BAUSAD spol. s r. o.
Rožňavská 1 (R1 Centrum)
831 04 Bratislava

Predajna