Plávajúca podlaha – aké sú výhody a nevýhody?

plavajuca podla

Čo je plávajúca podlaha? Aké sú hlavné výhody / nevýhody? Čo je dôležité pri inštalácii plávajúcej podlahy a ako predĺžiť jej životnosť.

Plávajúca podlaha je populárna voľba pre obytné ako aj komerčné priestory, najmä vďaka svojej jednoduchosti inštalácie a nižším nákladom na inštaláciu. 

V tomto článku vám bližšie opíšeme, čo presne je plávajúca podlaha, aké sú jej hlavné výhody ale aj nevýhody. Na záver nájdete aj užitočné rady pre inštaláciu tohto typu podlahy.

Čo je to plávajúca podlaha?

V prvom rade treba spomenúť, že plávajúcu podlahu si mnoho ľudí zamieňa pojem pre pomenovanie laminátovej podlahy, čo nie je správne. Pojem plávajúca podlaha nehovorí o type podlahy v zmysle použitého materiálu alebo úpravy povrchu, ale hovorí o spôsobe, akým sa táto podlaha inštaluje. 

Čo teda znamená inštalovať podlahu “plávajúco”? Podlaha určená na tento spôsob inštalácie sa vyznačuje tým, že jednotlivé dosky sú navzájom spojené špeciálnym klipovým (alebo klikovým) systémom – aj preto sa môžete stretnúť s pomenovaním kliková podlaha. Vďaka tomuto spojeniu dosky do seba pevne zapadnú, čím sa vzájomné držia spolu. Z tohto dôvodu nie je potrebné, aby sa podlaha fixne upevňovala o jej podklad. Na podklade je teda iba voľne položená, preto sa jej hovorí, že pláva. 

Plávajúce podlahy môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, najčastejšie ide o laminát, vinyl, drevo alebo korok. Ak vás zaujímajú výhody a nevýhody jednotlivých typov podlahových materiálov, odporúčame prečítať náš článok “Výber vhodnej podlahy do bytu: aké sú výhody a nevýhody jednotlivých typov?”, alebo ešte lepšie nás kontaktovať aby sme vám s otázkami pomohli osobne. 

Výhody plávajúcej podlahy

Jednoduchá inštalácia

Jedna z hlavných výhod je rýchla a jednoduchá montáž, ktorá si nevyžaduje veľa špeciálnych nástrojov. Pre porovnanie, v prípade lepenia podlahy je potrebné zabezpečiť viac náročných krokov; príprava a úprava povrchu, správne nanesenie vhodného lepidla, správne podmienky na zaschnutie. 

Inštalácia plávajúceho systému je teda jednoduchšia a rýchlejšia, tým pádom aj lacnejšia. 

Vhodnosť pre rôzne typy podkladov

Keďže plávajúca podlaha nie je na podklad nalepená alebo s ním iným spôsobom pevné spojená, je možné týmto spôsobom inštalovať podlahu na rôzne typy podkladov. Môža sa bez problémov položiť na betón, dlažbu, drevo alebo dokonca aj na existujúcu starú podlahu. 

Samozrejme, aj tu existujú limitácie a potrebné postupy, ktoré treba dodržať. Dôležité je použitie správnej podložky, ktorá sa umiestni medzi podkladový povrch a dosky podlahy. Tejto téme sa venujeme v poslednej kapitole tohto článku “Inštalácia plávajúcej podlahy”.

Široká škála výberu

Keďže plávajúca podlaha sa teší veľkej popularite, výrobcovia ponúkajú tento typ podlahy v širokom spektre dekorov a farieb. Ak sa teda rozhodnete pre plávajúcu podlahu, budete mať k dispozícií veľký výber v rôznych prevedeniach, farbách a určeniach. Iba v našej ponuke Bausad máme vyše 1000 podláh vhodných na plávajúci spôsob montáže.

Nevýhody plávajúcej podlahy

Nižšia trvácnosť

Táto nevýhoda sa určite netýka každej podlahy určenej pre plávajúcu pokládku, vo väčšine prípadov sú však tieto podlahy vyrobené z vrstvených dosiek, ktoré sú pri dlhom alebo intenzívnom používaní viac náchylné na opotrebenie – doska stratí svoju pevnosť. Treba však poznamenať, že medzi jednotlivými produktmi sú veľké rozdiely v kvalite. Lepšie podlahy používajú materiály a výrobné procesy, ktoré vedia výrazné predĺžiť životnosť podlahy. 

Hlučnosť

Klipové spoje na doskách môžu spôsobiť vŕzganie alebo škrípanie pri dlhom alebo intenzívnom používaní. Opäť platí, že veľkým faktorom je kvalita podlahy, ako aj podkladového povrchu a inštalácie. Ide o problém, ktorému sa dá vo veľkej miere predísť.

Náchylnosť na vznik medzier

Medzery v podlahe určite nikto nechce, no je to problém, ktorý sa často stáva najmä pri zvolení nevhodnej alebo nekvalitnej pohlady pre dané použitie. Častá príčina vzniku medzier v prípade laminátovej alebo drevenej plávajúcej podlahy je buď vysoká alebo nízka vlhkosť. Vysoká vlhkosť môže zapríčiniť roztiahnutie, nízka vlhkosť zase stiahnutie. Stále platí, že obrovský faktor je kvalita a vhodnosť podlahy, ako aj správna inštalácia. Pri nekvalitnej podlahe dochádza skôr k oslabeniu klipových spojov, čím dochádza k vzniku medzier.

Inštalácia plávajúcej podlahy

Základom je podklad. Správna inštalácia plávajúcej podlahy si vyžaduje rovný a tvrdý podklad. Krivý alebo mäkký podklad nie je vhodný – môže to spôsobiť deformáciu, pokazenie vzhľadu a zníženie trvácnosti.

Dôležitú úlohu hraje podložka pod podlahu, ktorá sa umiestni medzi podkladový povrch a dosky podlahy. Podložka vo veľkej miere vplýva na výsledný efekt, pôžitok aj trvácnosť. Vytvára pre podlahu vhodné spodné prostredie, dokáže izolovať hluk a poskytnúť dodatočnú izoláciu. Tento faktor chceme zdôrazniť, nakoľko ho veľa domácich majstrov podceňuje. 

Kvalitná podložka je preto neodmysliteľná súčasť plávajúceho systému, ktorú určite nepodcenujte. Podložky sa vyrábajú z rôznych materiálov, najčastejšie je to pena alebo korok. Existuje viacero variácií a aj tu sú samozrejme mnohé variácie z pohľadu určenia, kvality a vlastností. Naša rada je, aby ste výber podložky vždy konzultovali pri nákupe podlahy s odborníkmi, ktorí vám pre danú podlahu a použitie odporučia najvhodnejší typ. 

Spolu s podložkou je pod plávajúcu podlahu potrebné uložiť aj podkladovú fóliu, ktorá chráni podlahu pred vlhkosťou zo spodu. Niektoré podložky už prichádzajú s fóliou z výroby, no častokrát je vhodnejšie pokladať to separátne. 

Najnáročnejšia časť inštalácie plávajúcej podlahy je správne rezanie dosiek na mieru miestnosti. Ide o technický najnáročnejší úkon, ktorý si vyžaduje správny postup a pomôcky. Skúsený montážnik vie, ako správne variovať dĺžky dosiek pre čo najlepší estetický efekt aj ako minimalizovanie vzniku medzier. Pri pílení je nutné použiť čo najjemnejšiu a najrovnejšiu pílu, aby nedošlo k poškodeniu nášľapnej vrstvy podlahy. Ak chcete docieliť čo najkrajší a najtrvácnejší efekt, inštaláciu podlahy zverte skúseným montážnikom. 

Otváracie hodiny showroom

Po – Pia: 08:00 – 18:00
So: 09:00 – 13:00

Otváracie hodiny sklad

Po – Pia: 08:00 – 16:30
(výdaj / príjem)

Adresa prevádzky

BAUSAD spol. s r. o.
Rožňavská 1 (R1 Centrum)
831 04 Bratislava

Predajna