V prípade, že nenájdete odpoveď na Vašu otázku, pokojne nás kontaktuje a radi Vám zodpovieme všetko potrebné.
Veľmi zjednodušene, laminátové podlahy sa radia medzi tvrdé, odolné podlahy, zatiaľ čo vinylové podlahy sa radia k elastickým typom podlahovej krytiny.
Z hľadiska zloženia sú laminátové podlahy z najväčšej časti tvorené nosnou HDF vrstvou (drevovláknitá doska vysokej hustoty), ktorá môže byť pri niektorých druhoch do určitej miery vodeodolná, nasleduje dekoračná fólia a na záver je vrstva syntetickej živice, ktorá vytvára odolný a trvácny povrch. Treba mať na pamäti, že laminátové podlahy sú z väčšiny tvorené drevenou hmotou, ktorá má tendenciu pri dlhodobom styku s vodou alebo vlhkosťou túto vlhkosť pohlcovať.
Vinylové podlahy sú vo všeobecnosti tvorené nosičom z odolného PVC (poly vinyl chlorid), nasleduje dekoračná vrstva a posledná je ochranná vrstva – táto vrstva sa mení od výrobcu k výrobcu – môže byť napr. keramická alebo polyuretánová. V súčasnosti je možné nájsť na trhu širokú škálu vinylových podláh s mnohými vylepšeniami a modifikáciami, napríklad s integrovanou podložkou alebo vytvrdeným tzv. rigidným jadrom. Nakoľko sú vinylové podlahy tvorené nenasiakavým materiálom, z toho vyplýva aj celková vodeodolnosť týchto podláh.
Plávajúcou sa nazýva akákoľvek podlaha, ktorá sa inštaluje tzv. plávajúcim spôsobom. To znamená, že podlahová krytina je položená priamo na podkladovú vrstvu (zväčša podložku) voľným spôsobom bez akéhokoľvek pevného spojenia s podkladom.
Tento spôsob inštalácie je možné využiť pri všetkých typoch podlahových krytín, t.j. laminátových, vinylových či viacvrstvových drevených podlahách, ktoré majú zámkový (klikový) typ spoja. Takáto inštalácia podlahy má hneď niekoľko výhod, akými sú rýchlosť a čistota prevedenia prác.
Existujú aj výnimky pre niektoré druhy podláh alebo pri špecifických situáciách, kedy je vhodnejšie zvoliť celoplošné alebo čiastočné lepenie podlahy, preto je vhodné sa na to vždy opýtať u odborníka.
V tejto otázke by mal mať predstavu samotný klient, čo sú pre neho podstatné atribúty pri voľbe práve drevenej podlahy, ako bude k nej pristupovať a čo od nej očakáva.
Súčasné trendy posledného obdobia viac uprednostňujú práve olejované podlahy. Olej krásne zvýrazňuje kresbu a krásu dreva, podlaha ostáva ďaleko prirodzenejšia na dotyk ako lakovaná, časom získava nezameniteľnú farbu a patinu. Oleje, resp. tvrdé voskové oleje zabezpečujú drevu dostatočnú ochranu aj na miestach ako sú kuchyne, obývacie miestnosti čo dokonca aj kúpeľne. Je však potrebné tento olej po nejakom čase podlahe znova prinavrátiť, aby plnil aj naďalej ochrannú funkciu pre podlahu. Zároveň, možnosť lokálnych úprav pri olejovaných podlahách je pre niekoho podstatným atribútom pri rozhodovaní.
Naopak, o lakované podlahy je podstatne jednoduchšie sa starať a udržiavať ich, nevyžadujú si extra starostlivosť navyše ako olejované podlahy. Práve lakovaný povrch môže uberať z prirodzenosti vzhľadu drevenej podlahy, povrch je zväčša omnoho hladší bez výrazných povrchových štruktúr. Taktiež lokálne opravy lakovaných podláh sú prakticky nemožné, mnohokrát je potrené komplexnejšie riešenie danej situácie.
Niekedy sa touto otázkou zaoberáme už pri samotnej voľbe podlahového kúrenia, niekedy už nemáme na výber a nehnuteľnosť nadobudneme aj s podlahovým vykurovaním.
Vo všeobecnosti ak je podlahové kúrenie zaliate v poteri (či už teplovodné alebo elektrické), na takýto typ podlahového vykurovania môžete inštalovať akúkoľvek podlahovú krytinu s výnimkou masívnej podlahy v hrúbke 20mm a viac. Následne však znie otázka, či dané podlahové kúrenie je vôbec uspôsobené na to, že bez problémov prekúri priestor cez drevenú vrstvenú podlahu o hrúbke 14mm alebo je „výkonnostne stavané“ len maximálne na 8mm laminátové podlahy.
V súčasnosti sú veľmi obľúbené rôzne typy vykurovacích fólii, voľne uložené podklade a s následnou možnosťou na nich inštalovať podlahy. Teória je jedna vec, prax už hovorí niečo iné. Pri tomto type vykurovania je vhodné sa vopred informovať, ktoré podlahy, resp. ktoré značky podlahových krytín je možné inštalovať na daný typ kúrenia.
Samozrejme platí, čím tenší a hustejší materiál, tým rýchlejšie dochádza k prekúreniu samotnej podlahy aj priestoru. Veľkým „strašiakom“ trochu neoprávnene sú v tomto smere drevené podlahy, čo je pri súčasných typoch podlahového kúrenia bezpredmetné riešiť.
Vždy je dobré to skonzultovať s odborníkmi na samotné podlahové kúrenie aj na podlahy a uistiť sa o vhodnosti daného materiálu na konkrétny typ kúrenia.
Mnohokrát si ľudia zle vysvetľujú alebo zamieňajú tieto pojmy a v konečnom dôsledku nevedia, na čo sa majú v predajni informovať.
Masívna podlaha je tvorená v celej hrúbke jedným kusom „dreva“, zväčša dub, borovica, smrek, tík (ang. teak) a podobne. Tzn. jeden homogénny produkt, ktorý môže byť už povrchovo upravený alebo v surovom stave. Masívne podlahy sa robia v malých formátoch ako klasické „stromčekové“ vzory, ale tiež ich nájdete aj vo veľkých formátoch, pokojne aj v dĺžke okolo 2 metrov.
Naopak, vrstvené podlahy sa robia najčastejšie v 2-vrstvovom alebo 3-vrstvovom prevedení, kde sú jednotlivé vrstvy navzájom zlepené. Pri 2-vrstvových podlahách ide najčastejšie o kombináciu vrchnej nášľapnej vrstvy napríklad z dubu a nosiča z vrstvenej (brezovej) preglejky, nazývanej aj multiplex. 3-vrstvové podlahy majú navyše ešte tretiu, stabilizačnú/protiťahovú vrstvu podlahy. Nakoľko ide o najrozšírenejší druh podláh, skladba podlahy vrstiev je rôznorodá, líši sa od výrobcov. Môže ísť o kombináciu dub – smrek – smrek; dub – dub – dub; dub – HDF – smrek, a pod. .
Každá z podláh má svoje benefity aj úskalia, je dôležité si ich odkonzultovať a zvoliť pre vás tú najvhodnejšiu. Dôležitými atribútmi pri výbere môžu byť odolnosť, stabilita, prostredie a podmienky kde sa bude využívať, životnosť či cena.
Na túto tému je potrebné pozerať sa trošku komplexnejšie a zvážiť pomerne veľa aspektov, počnúc typom podlahy, druh miestnosti a jej využívanie, poprípade typ podlahového kúrenia, náročnosť prác ale aj rozpočet.
Pri drevených podlahách je vo všeobecnosti odporúčané celoplošné lepenie, niekedy je možné ich inštalovať aj plávajúcim (klikovým) spôsobom. Lepené drevené podlahy sú stabilné, vytvárajú nezameniteľnú akustiku priestoru, ak je v miestnosti podlahové kúrenie je to tiež vhodnejší spôsob inštalácie. Zároveň celoplošným lepením je možné inštalovať pomerne veľké plochy bez potreby ich rozdeľovania, resp. bez používania prechodových líšt.
Vinylové podlahy sa vyrábajú vo verzii určenej vyslovene iba na celoplošné lepenie alebo na inštaláciu plávajúcim spôsobom na podložku. U nás je najviac preferovaná inštalácia vinylu práve plávajúcim spôsobom. Pri vinylových podlahách je potrebné pri oboch spôsoboch inštalácie dbať na rovinatosť podkladu.
Laminátové podlahy sú primárne určené na plávajúci spôsob inštalácie. Avšak pri komerčných priestoroch je dobré zvážiť ich celoplošné nalepenie.
Každý spôsob má svoje výhody aj nevýhody, ak si nie ste istý, ktorý by bol pre vás vhodnejší, treba sa porozprávať s odborníkom a prejsť si možnosti.
Už dávno neplatí, že o drevenú terasu sa treba starať a o kompozitnú nie. Samozrejme je pravda, že kompozitné terasy sú na údržbu jednoduchšie, avšak neznamená, že si nevyžadujú starostlivosť. Pri voľbe terasy častokrát rozhoduje ako a kde bude situovaná, či bude mať aj nejaké prekrytie alebo zasklenie, či bude v blízkosti bazén alebo vírivka, aká bude intenzita využívania a pod. .
Kvalitné kompozitné terasy dlhšie odolávajú poveternostným podmienkam a nie je potrebné ich tak často ošetrovať. Nedochádza k takým výrazným farebným zmenám ako pri drevených terasách, znášajú dobre vlhkosť, nenapáda ich hmyz, sú príjemné, odolné a vyznačujú sa dlhou životnosťou a ľahkou údržbou. Niektoré kompozitné terasy sú dokonca špeciálne ošetrené proti absorbcií tekutín čo olejov, sú častou voľbou práve k bazénom alebo iným zdrojom vody.
Drevené terasy majú svoje nezameniteľné čaro, atraktívny vzhľad a štruktúru, dokonca si ich viete farebne trochu prispôsobiť alebo časom úplne zmeniť. Na výber sú k dispozícii buď exotické dreviny, ktoré sa vyznačujú mimoriadnou odolnosťou a exkluzívnym vzhľadom alebo tzv. európske dreviny v neutrálnejších farbách. Pri oboch typoch drevených trás je potrebné ich pravidelné ošetrovanie a údržba, aby si zachovali čo najdlhšiu životnosť a vlastnosti.
Každá z nich má svoje výhody aj nevýhody, treba si zvážiť čo je pre vás dôležité pri plánovaní budúcej terasy – vzhľad, životnosť, kvalita, cena, nároky na údržbu alebo iné.
Exotické dreviny sú pomaly rastúce dreviny (napr. ipe, garapa, bangkirai, teak, …), ktoré sa vyznačujú vysokou hustotou, čo sa prejavuje na ich odolnosti, trvácnosti ale aj nárokoch na spracovanie. Náklady na pestovanie a zaobstaranie takýchto drevín sú vysoké, a preto aj cena za takéto terasové dosky patrí k najvyšším na trhu. Avšak z dlhodobého hľadiska práve exotické dreviny vydržia podstatne dlhšie a z hľadiska investície sa časom vyplatia. Vydržia niekoľko desiatok rokov, vyznačujú sa vysokou odolnosťou voči poveternostným vplyvom, plesniam či drevokazným hubám, vydržia aj komerčné zaťaženie a pri správnej pravidelnej údržbe vyzerajú stále ako nové.
Mäkké dreviny sú rýchlo rastúce ihličnaté dreviny (smrek, smrekovec, borovica), ktoré si nevyžadujú také nároky na spracovanie, pestovanie a preto sú cenovo omnoho dostupnejšie ako exotické dreviny. Nakoľko nemajú prirodzenú ochranu voči drevokazným plesniam, hubám alebo hmyzu, je potrebné ich chemicky alebo termicky ošetriť, aby boli odolnejšie a vhodné do exteriéru, zároveň tiež ošetriť olejom na exteriérové terasy. Aj napriek tomu, že majú tendenciu deformovať sa a nie sú také odolné, patria tieto dreviny k veľmi obľúbeným voľbám pri terasách alebo aj obkladoch. Pri správnej starostlivosti môže pokojne vydržať 10-15 rokov, avšak neodporúča sa inštalovať mäkké dreviny na exponované miesta s vysokou prevádzkou, k bazénom či nekryté miesta.
Exteriérové terasy sú vystavené počas roka neustále sa meniacim podmienkam a vplyvom vonkajších poveternostných podmienok (slnko, dážď, mráz, teplo/zima, …) aj bežným užívaním sa prirodzene menia. Aj keď mnoho exotických drevín je prirodzene odolných, pravidelná starostlivosť a údržba výrazne predlžuje ich životnosť.
Bežná údržba spočíva len v občasnom zametaní hrubej špiny, na silnejšie znečistenie možno použiť aj kefy z prírodného vlákna (kokosové, cirokové) s použitím vody a prípravku na čistenie vonkajších terás.
Mnoho ľudí s obľubou používa tlakové čističe – tu treba byť ale veľmi opatrný na správny tlak a vzdialenosť čistiacej hlavice od povrchu. Vysoký tlak často narúša vrchnú vrstvu, drevné vlákno sa môže stavať a vnikať tak triesky alebo „chĺpky“ , ktoré sa častokrát nechajú tak a terasa sa naolejuje, čo nie je najvhodnejšie riešenie. Strojové čistenie odporúčame až pri veľkom znečistení, zároveň strojom a prípravkami na to určenými.
Dôležitou súčasťou vonkajšej drevenej terasy je jej pravidelné olejovanie špeciálnym terasovým olejom. Olejovaniu samozrejme predchádza dôkladné očistenie terasy od špiny a nečistôt, umytie a následne aplikácia oleja podľa pokynov výrobcov oleja. Olejovať terasu sa odporúča robiť 2-krát do roka (po zime aj pred zimou , t.j. jar a jeseň).
V prípade kompozitných podláh je údržba o niečo jednoduchšia – stačí pravidelná údržba od nečistôt, v prípade intenzívneho znečistenia je možné použiť hrubšiu kefu a prípravky na čistenie kompozitných alebo WPC exteriérových dosiek. Na trhu existujú aj impregnačné prípravky na WPC terasy, ktoré ich chránia pred možnou zmenou farby či zabezpečujú vyššiu odolnosť pred nasiakavosťou a podobne.
Za každých okolností pevný a zhutnený. K pevným podkladom patrí napríklad betónová platňa či existujúca dlažba. Tu je potrebné myslieť na správnu realizáciu betónového základu a je dobré si na to zavolať odbornú firmu. Treba myslieť na mnoho vecí, ako je správne vyspádovanie na odtok vody, dilatácia betónu, jeho samotná výška či potreba odtokových/drenážnych žliabkov.
K zhutneným podkladom patrí predovšetkým štrkové / makadamové lôžko (lámaný kameň), ktoré je častou voľbou hlavne kvôli menšej náročnosti na prípravu či cene. V tomto prípade sa podklad nespáduje, ale dáva do roviny, nakoľko štrk pôsobí pre vodu ako drenáž. Na takýto typ podkladu sa dávajú ešte betónové dlaždice/kocky, ktorý majú za úlohu roznášať váhu terasy do plochy a následne sa inštaluje samotná terasová konštrukcia.
Ďalším vhodným podkladom sú aj hydroizolácie, ktoré sú síce na pevnom podklade, ale nakoľko sa používajú hlavne na strešné terasy, ktoré sú vyspádované rôznymi smermi, na vytvorenie roviny sa používajú ešte rektifikačné terče a následne na to terasové systémy.
Avšak existujú aj určité špecifiká, ktoré je potrebné zohľadniť zvlášť pri drevených terasách a zvlášť pri kompozitných terasových systémoch. O tomto je možné porozprávať sa priamo u odporného predajcu pri plánovaní vašej terasy.
Falcové dvere predstavujú tradičné prevedenie dverí, kde v hrane dverí je umiestnený falc a závesy sú viditeľné. Sú cenovo dostupnejšie, avšak pre niekoho môže by nevýhodou práve tá estetická stránka, kedy je vidieť pánty.
Bezfalcové dvere sú v súčasnosti veľmi obľúbené práve kvôli elegantnému dizajnu, kde dverové krídlo a obložka zárubne sú v jednej rovine, tvoria akoby jeden celok a pánty nie sú viditeľné ale skryté v zárubni, resp. dverách.
Na texte sa pracuje
Či pri celoplošnom lepení podláh tak aj pri plávajúcom spôsobe pokládky, je potrebné dodržiavať určité „rozdelenie/prerušenie“ inštalácie podlahy. Robí sa to z dôvodu zachovania funkčnosti podlahy, aby nedošlo k vydutiu alebo popraskaniu podlahy z dôvody nedodržania dilatačným pravidiel. Sú iné pre každý typ inštalácie podlahy, dokonca každý výrobca uvádza pre svoju podlahy maximálne možné plochy kladenia podlahy v jednom kuse bez prechodov.
V prvom rade je dôležité dodržiavať dilatácie po celom obvode od stien aj od pevných objektov (priečky, stĺpy, radiátorové trúbky, krb, atď.). Príliš malá alebo žiadna vzdialenosť je častou chybou a príčinou vzniku mnohých problémov s podlahou. Spravidla by mala byť dilatácia od stien okolo 10mm, každý výrobca svojej podlahovej krytiny uvádza túto hodnotu vo svojich návodoch na inštaláciu.
Tiež v miestnostiach s rôznymi teplotami alebo ak má jedna miestnosť podlahové kúrenie a druhá nie, je vhodné miestnosti dilatovať.
Súčasné zámkové spoje a s tým plávajúce položenie alebo celoplošne lepenie podláh dovoľujú inštalovať pomerne veľké plochy v jednom kuse bez rozdelenia. Vždy posudzujeme individuálne každú situáciu a podlahu, ktorú si klient vyberie.
Najbežnejšie spôsoby dilatácie priestoru sú:
Rovný, pevný, kompaktný, suchý, homogénny bez hlbokých špár a nerovností, bez zvyškov lepidiel, tmelov, olejov alebo mastnôt či iných krytín (napr. úplne neprípustné sú koberce).
Podlahy môžete ukladať na štandardné typy podkladov ako betónový alebo anhydritový povrch, tiež na OSB dosky, pri niektorých typoch aj na dlažbu alebo už existujúcu laminátovú či drevenú podlahu. Všetko záleží od vyššie spomínaných skutočností a od konkrétneho typu budúcej podlahovej krytiny. V súčasnosti je možnosť inštalovať napríklad rigidné vinyly na existujúcu dlažbu, ktorá je kompaktná a bez väčších medzier alebo vyštiepených častí.
Spravidla nie. Väčšina výrobcov aj materiálov si vyžadujú aklimatizáciu v priestore, kde budú neskôr inštalované. Správna aklimatizácia prebieha v bežných bytových podmienkach, ktoré budú štandardné pre vaše bývanie, prebieha aspoň 48 hodín, pri drevených podlahách pokojne aj dlhšie. teplota prostredia medzi 18-22°C, vlhkosť prostredia 50-60%, niekedy uvádzané 45-65%, vlhkosť podkladu musí spĺňať hodnoty, ktoré sú pre dané typy podkladu prípustné.
Podlaha sa aklimatizuje v originálnom balení, nerozbalená, uložená na pevnom podklade jednotlivo na seba.
Za štandardných okolností áno, nakoľko soklové lišty v prvom rade zakrývajú dilatačné medzery po obvode miestnosti, ktoré je potrebné dodržiavať pri inštalácii podláh. Bez ohľadu na to, či je podlaha inštalovaná celoplošným lepením alebo plávajúci spôsobom, lišty je potrebné po inštalácii osadiť tiež. Mnoho klientov si praje mať namiesto lišty vytmelený detail, presné dorazenie podlahy alebo použiť korok do dilatácie. Nie je to však technologicky správne a z dlhodobého hľadiska to nebude funkčné, keďže užívaním prirodzene pracuje.
V druhom rade môžu plniť aj estetickú funkciu a dotvárať interiér, keďže v súčasnosti je na trhu nepočetné množstvo prevedení od rôznych farieb, rozmerov a profilov.
V neposlednom rade soklové lišty chránia stenu pri údržbe podlahy, tiež je možné za nich skryť zopár káblov.
V súčasnosti sa častokrát nahrádzajú štandardné soklové lišty zapustenými soklovými lištami alebo rôznymi pod omietkovými systémami. Ak plánujete mať takýto systém, na toto je potrebné myslieť už pri stavebných prácach na nehnuteľnosti, nakoľko si takéto systémy vyžadujú značnú prípravu a sekanie do múrov
Správna údržba a starostlivosť o podlahy predlžuje ich úžitkové vlastnosti, dobrý vzhľad a v neposlednom rade aj radosť z podlahy.
Vo všeobecnosti si podlahy nevyžadujú nejakú špeciálnu údržbu, ktorú by sa vymykala od bežnej údržby. Neurobíte chybu, ak pri podlahách nebudete používať veľké množstvo vody alebo agresívne čistiace prostriedky.
Čistenie a ošetrenie by malo prebiehať tak, že sa podlaha pozametá alebo povysáva od hrubej nečistoty. Pri vysávaní dbajte na to, aby hlavica mala vysunuté štetinky. Zároveň z času na čas štetinky treba zbaviť nečistôt, ktoré sa tam zachytia. Nasledovať by malo vlhké zotretie podlahy, môže sa pridať aj prostriedok určený na údržbu konkrétneho typu podlahy podľa odporúčania na obale. Avšak pozor, vlhké zotretie je iné ako mokré!
Na trhu existuje mnoho mopov či čistiacich prostriedkov určených na údržbu, treba si zvoliť ten, ktorý vám bude najviac vyhovovať. Nájdete výrobky aj špeciálne určené na daný typ podlahy, alebo aj výrobky na komplexnejšiu údržbu viacerých povrchov
Každý výrobca podlahy má svoje odporúčania, ako čo najlepšie ochrániť podlahu pred mechanickým poškodením a aby vám robila radosť čo najdlhšiu dobu.
Najdôležitejšie je vždy ochrániť nohy stoličiek a nábytku filcovými alebo silikónovými podložkami, kolieska na nábytku sa odporúčajú používať gumené, pri intenzívnejšom používaní zvoliť aj špeciálnu podložku pod kolieska. V zásade by sa nemali nábytky a predmety po podlahe posúvať a tlačiť.
Tiež je dobré mať doma ochranné/čistiace zóny, ktoré zachytia hrubú špinu a nečistoty, ktoré si môžete priniesť z vonkajšieho prostredia a ktoré môžu závažne poškodiť podlahy.
Vhodná údržba konkrétneho typu podlahovej krytiny a priaznivé životné prostredie vo výraznej miere predlžujú životnosť a vzhľad podláh, obzvlášť tých drevených.
Tieto triedy určujú, do akých priestorov je daný typ podlahy vhodný. Záťažové triedy sa delia do troch hlavných skupín podľa užívaného priestoru, a to bytová, komerčná, priemyselná. Uvádzané sú pri laminátových, vinylových, resp. kompozitných podlahách. Drevené podlahy nemajú určené záťažové triedy. Podlaha, určená pre komerčné priestory, musí byť odolnejšia a zvládať väčšiu záťaž. Do súkromných priestorov si môžete vybrať aj podlahu s nižšou triedou záťaže. Čím vyššiu triedu záťaže si vyberiete, tým je podlaha odolnejšia.
Záťaž vyjadruje napríklad pohyb osôb alebo zvierat v danej miestnosti, a tiež spôsob využitia miestnosti. V prípade domácností by ste mali zohľadniť:
Napríklad: Pre podlahu by mala byť zvolená iná trieda záťaže, ak ide o obývačku, kde žijú dvaja ľudia a chodia v ponožkách než pre podlahu v obývačke s terasou, kde neriešite prezúvanie, máte aj domáce zvieratá, ktoré vyvíjajú záťaž na podlahu svojimi pazúrmi.
Po – Pia: 08:00 – 18:00
So: 09:00 – 13:00
Po – Pia: 08:00 – 16:30
(výdaj / príjem)
BAUSAD spol. s r. o.
Rožňavská 1 (R1 Centrum)
831 04 Bratislava